درباره ThinClient

در تعریف سخت افزاری تین‌کلاینت مي‌توان گفت که یک کامپیوتر با حداقل امکانات و پایین‌ترین میزان استفاده از  قطعات مکانیکی  می‌باشد.  در تعریف نرم‌افزاری تین‌کلاینت های باید گفت کامپیوتری است که با توجه به نوع کاربرد در اکثر موارد بخودی خود و به تنهایی قابلیت هر گونه استفاده و اجرای برنامه‌ای کاربردیرا ندارد. هرگونه عملیات فقط با توجه به تعریف‌های صورت گرفته توسط مدیر شبکه و بواسطه سرور انجام می‌شود.ظهور تكنولوژي تین‌کلاینت با هدف استفاده بهينه از منابع سخت‌افزاري سرورها (اعم از CPU، RAM و Hard Disk) و نرم‌افزاري (اعم از سيستم‌عامل‌ها، برنامه‌هاي كاربردي و برنامه‌هاي سيستمي) صورت گرفته است. اساس عملکرد در اين تكنولوژي پردازش به وسیله سرور و اجرای آن توسط تین‌کلاینت است. البته تعدادي از تين‌كلاينت‌ها سخت‌افزار نسبتا متوسطي براي اجراي نرم‌افزارهاي سبك مانند آفيس بصورت مستقل دارند.

پروتکل RDP و یا ICA به Terminal-Server مربوطه و یا به Desktop  راهکار مجازی سازی محیط کاربری و تکنولوژی تین کلاینت Thin-Client

انواع Thin-Client

 در دسته بندی انواع تین کلاینت ها ، براساس امکانات موجود  در تین کلاینت مانند : CPU ،RAM، عملیات ذخیره اطلاعات ،امکان نصب نرم‌افزارونوع سیستم عامل تین‌کلاینت و پروتکل‌های شبکه میزبان،دو نوع تین‌کلاینت  تعریف می‌گردد.

 

تین‌کلاینت‌های نوع اول :

این نوع تین‌کلاینت ها فاقد هرگونه CPU،هارد دیسک یا ابزار ذخیره اطلاعات به صورت داخلی و نیزفاقد سیستم عامل هستند . بصورت یک ترمینال به شبکه متصل گشته و با توجه به تعاریف صورت گرفته توسط سرور،کاربران به محیط ویندوز یا لینوکس دسترسی پیدا کرده و به اجرای نرم‌افزارهای اجازه داده شده توسط سرور می‌پردازند. به اين نوع تین‌کلاینت‌ها،‌Access Terminal يا Zero-Client  هم گفته مي‌شود.

تین‌کلاینت های نوع دوم :

 این نوع تین‌کلاینت دارای CPU مستقل، حافظه، ابزار ذخیره اطلاعات می‌باشد. در این تین‌کلاینت‌ها  قابلیت نصب سیستم عامل به صورت سفارشی EMBEDDED از دو گروه ویندوز و لینوکس وجود دارد. در اين نوع تين‌كلاينت نرم‌افزارهاي كاربردي سبك مانند Office بر روي تين‌ كلاينت نصب مي‌شوند و در طرف سرور نرم‌افزارهايي را كه بايد بصورت Client-Server اجرا شود، نصب مي‌شود. بنابراين در صورت از كارافتادن سرور كاربر قادر خواهدبود تعدادي از نرم‌افزارها را اجرا كند. سرور بصورت پيش‌فرض ذخيره سازي تمام فايلها را عهده‌دار است و ابزار ذخيره‌سازي تين‌كلاينت صرفا براي ذخيره‌سازي برنامه‌هاي سمت كلاينت استفاده مي‌شود.

دانلود مستند معرفی راهکار ThinClient

 

خانه VMware

گروه پالنت شرکت پال نت palnet group network گروه پال نت شرکت پال نت network engineering company خانه وی او ویر vmware esx vsphere  خانه VMWare یکی از دپارتمان های تخصصی  گروه پال نت  می باشد که در سال 1390 و به منظور ارائه سرویس های تخصصی تر در حوزه مجازی سازی زیرساخت شبکه شکل گرفت.   این مجموعه اولین شرکت ایرانی است که در زمینه راهکارهای مجازی سازی زیرساخت، فعـاليت تخصصي و متمـرکـزی را آغـاز كـرد و برای اولین بار در ایران کارگاه های آموزش جامع محصول VMWare  را به صورت کمپ های کاملا عملی و تخصصی در محل شرکت برگزار نموده است. فعالیت اصلی این مجموعه در زمینه تکنولوژی های مجازی سازی زیرساخت با استفاده از راهکار های شرکت VMWare می باشد.